9:00 - 18:00

ساعات کاری : شنبه تا پنجشنبه

88709121

تماس برای مشاوره رایگان

جستجو
 

سئو چیست و چه ضرورتی دارد؟

آژانس دیجیتال مارکتینگ پی اچ سئو > سئو  > seo چیست  > سئو چیست و چه ضرورتی دارد؟

سئو چیست و چه ضرورتی دارد؟

سئو و ضرورت‌های آن

اگر صاحب کسب‌وکار هستید یا مدیریت سایتی را به عهده دارید، بهینه‌سازی مهم‌ترین مساله‌ای است که باید به آن توجه کنید. هرگونه عدم توجه به این موضوع، منجر به عدم توجه به سایت و شکست تجارت شما خواهد شد. در دنیای امروزی، گریزی از  بازاریابی دیجیتال نیست و موفقیت در این موضوع در اولین گام وابسته به افزایش مهارت‌های شما در بهینه‎سازی است. در این مطلب تلاش کردیم توضیحات دقیقی درباره سئو و ضرورت آن برای شما بیاوریم. این فرصت آموزشی بی‌نظیر را از دست ندهید.

سئو چیست؟

سئو چیست؟!

بهینه‌سازی موتور جستجو یا سئو یک مجموعه از قوانین است که مدیران سایت‌ها باید برای بهینه‌سازی سایتِ خود، برای موتورهای جستجو، از آن‌ها پیروی کنند. در این صورت رتبه‌ی جستجوییِ آن‌ها بهبود می‌یابد.

علاوه بر این، seo یک راه بسیار موثر برای افزایش کیفیت یک سایت می‌باشد. شما با انجام کارهایی مانند تولید محتوای کاربرپسند، سرعت بالا، تولید محتوای مناسب و … می‌توانید به بهبود سئو سایت کمک کنید.

seo را باید مانند یک چارچوب در نظر بگیرید که هرچه در سایت شما اتفاق می‌افتد باید در این چارچوب گنجانده شود.

سئو چیست؟

اهمیت سئو

در بازار رقابتی امروز، سئو از هر زمان دیگری اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده است. موتورهای جستجو هر روز در حال جستجو کردن برای میلیون‌ها کاربر، به دنبال پاسخی برای سوال یا راه حلی برای مشکل، هستند.

 اگر یک وب‌سایت، وبلاگ یا فروشگاه آنلاین دارید، seo به رشد تجارت شما کمک می‌کند و بیزینسِ شما را به طور هدفمند جلو می‌برد.

اما از مهم‌ترین دلایل ضرورت سئو برای سایت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

felesh2
 • اکثر کاربران موتورهای جستجو ترجیح می‌دهند روی ۵ صفحه‌ی اولی که در نتایج جستجو توصیه شده کلیک کنند. پس برای بهره بردن از این مزیت و به دست آوردن مشتریان بیشتر، ضروری است در این موقعیت‌ها قرار بگیرید.
 • seo نه تنها مربوط به موتور جستجو است، بلکه انجامِ صحیحِ آن باعث بهبود تجربه کاربری و کاربرد سایت می‌شود.
 • کاربران به موتورهای جستجو اعتماد دارند و موتورهای جستجو به سایت‌هایی اعتماد دارند که برای کلمه کلیدی که کاربر جستجو می‌کند، جزو اولین نتایج ظاهر شوند. پس باید اعتماد نسبت به سایت خود را بالا ببرید.
 • seo برای پیشرفت در شبکه‌های اجتماعی شما بسیار مهم است. زمانی که کاربر سایت شما را بپسندد، در سایر شبکه‌های اجتماعی شما را دنبال خواهد کرد.
 • وب‌سایت‌هایی که بیش از یک نویسنده دارند، به طور مستقیم و غیرمستقیم از سئو بهره می‌برند. تاثیر مستقیم آن در ترافیک موتور جستجو است و تاثیر غیرمستقیم آن، داشتنِ یک چارچوب برای استفاده، قبل از بارگذاری روی سایت است.
 • seo می‌تواند شما را برنده رقابت کند. اگر دو سایت یک محصول را بفروشند، سایتی که سئو آن بهینه شده، مشتریان بیشتری را جذب خواهد کرد و فروش بیشتری خواهد داشت.
سئو چیست؟

مقدمه‌ای بر سئو 

برای افراد تازه‌کار در زمینه سئو، شاید تعاریف فوق کمی پیچیده به نظر برسند. در تعریفی ساده‌تر، بهینه‌سازی موتور جستجو راهی است که به پیشرفت سایت شما کمک می‌کند. به نحوی که در نتایج جستجوی گوگل، یاهو، بینگ یا سایر موتورهای جستجو در اولین نتایج ظاهر شود.

زمانی که شما چیزی را در گوگل یا سایر موتورها جستجو می‌کنید، ترتیبی که نتایج بر روی صفحه ظاهر می‌شوند، بر اساس الگوریتم‌های پیچیده‌ای می‌باشد.

این الگوریتم‌ها تعداد متفاوتی فاکتور دارند که بر اساس آن‌ها تصمیم می‌گیرند چه سایتی در جایگاه اول، دوم تا الی آخر قرار بگیرد.

 بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو به شما برتری نسبت به سایت‌های بهینه نشده می‌دهد که در بهبود رتبه سایت شما بسیار موثر است.

سئو چیست؟

بخش‌های اصلی در بهینه‌سازی موتور جستجو یا سئو

همانطور که در بالا اشاره شد، سئو یک روند ایستا نیست، بلکه یک چارچوب شامل قوانین و مراحل است. برای سادگی می‌توان سئو را به دو قسمت اصلی تقسیم کرد:

سئو داخلی (on-page seo): قوانینی که درون سایت و بر محتوا اِعمال می‌کنید تا سایت شما مورد پسندِ موتورهای جستجو شود.(engine friendly)

سئو خارجی (off-page seo): کارهایی که باعث پیشرفت سایت یا وبلاگ شما می‌شود، به نحوی که رتبه‌ی بهتری در نتایج جستجو کسب کنید.

سئو چیست؟

۱- سئو داخلی

در مطلب ۱۰ تکنیک طلایی برای سئو داخلی به مهم‌ترین راهکارها برای بهبود سئو داخلی اشاره کردیم. اگر این موارد به درستی رعایت شوند، شاهد بهبود کارایی و رتبه سایت خود خواهید بود.

+ پی اچ پلاس: سئو داخلی چیست؟

علاوه بر موارد فوق، ساختار ظاهری یک وب‌سایت نیز در اهداف سئو بسیار موثر است. ضروری است که از نحوه‌ی صحیح طراحی ظاهر سایت آگاه باشید. در مقاله‌ی زیر که در این باره نوشته شده است، می‌توانید با اساسی‌ترین اصول و عناصر ضروری برای طراحی ظاهر سایت آشنا شوید.

اگر به اصولِ ذکر شده در دو مقاله فوق به درستی عمل کنید، قطعا شاهد افزایش اعتماد موتورهای جستجو به سایت خود خواهید بود.

سئو چیست؟

۲-سئو خارجی

علاوه بر تغییراتی که درون سایت اعمال می‌کنید، راه دیگر برای بهبود رتبه سایت شما و ارتقا موقعیتتان کار کردن بر سئو خارجی است. شدیدا توصیه می‌شود مقاله زیر در این باره را از دست ندهید.

+ پی اچ پلاسسئو خارجی چیست؟

به طور کلی، موتورهای جستجو در تلاشند تا به دنبال مهم‌ترین صفحات بگردند و آن‌ها را در صدر لیست نتایج نشان دهند. یکی از فاکتورها برای تعیین موقعیت یک وب‌سایت در صفحه‌ی نتایج، تعداد لینک‌های ورودی است.

لینک‌های ورودی نشانه‌ی اعتماد و وابستگی به جایی است که از آنجا ارجاع داده شده‌اند. این لینک‌ها به طرز فزاینده‌ای بر موقعیت رتبه شما تاثیرگذارند. یک تاثیر بسیار مثبت در اثر مرجع گرفتن از یک سایت معتبر و مطمئن، یک تاثیر بسیار منفی در اثر لینک‌های پولی و جعلی.

سئو چیست؟

برای به دست آوردن لینک‌های بیشتر چه کار باید کرد؟

این سوالِ بسیار خوبی است و اگر برای جوابِ آن‌ در اینترنت جستجو کنید، به صدها جواب متفاوت خواهید رسید.

چیزی که ما قصد داریم بگوییم، شاید جواب متفاوتی باشد. شاید بهتر باشد کمی دیدِ خود را تغییر دهید. به ‌جای تلاش گزاف برای ایجاد لینک‌های بسیار زیاد و تقبل دردسرها و ریسک‌های آن‌ها، شاید بهتر باشد بر تولید یک محتوای ناب تمرکز کنید.

یک محتوای با کیفیت به طور طبیعی لینک‌هایی به شما می‌دهد که قطعا تاثیر به سزایی در افزایش رتبه و ترافیک شما خواهد داشت.

اگر سعی کنید لینک بخرید یا از راه‌های پرریسک لینک تهیه کنید، یک موفقیت موقتی به دست می‌آورید اما خیلی زود باید شاهد ناپدید شدن سایتتان از صفحه‌های اولیه نتایج باشید.

سئو چیست؟

تفاوت سئو و بازاریابی اینترنتی چیست؟

بسیاری سوال می‌کنند که آیا تفاوتی میان سئو و بازاریابی اینترنتی وجود دارد؟ جوابِ کوتاهِ ما به این سوال این است که سئو مانند یک ابزارِ در دسترس از انبارِ بازاریابی اینترنتی است.

می‌توان گفت بازاریابی اینترنتی شامل بهبود شبکه‌های اجتماعی، تعریف استراتژی‌های تولید محتوا و … است. شاید بتوان گفت بخشی از سئو خارجی در بازاریابی اینترنی قرار می‌گیرد.

سئو چیست؟

محتوای خوب، همچنان مهم‌ترین فاکتور موفقیت است! با سئو یا بدون سئو!

قبل از به پایان رساندن این توضیحات، بسیار مهم است که بدانید و آگاه باشید که سئو بدونِ وجودِ یک محتوای خوب هیچ کمکی به شما نمی‌کند. به عبارت دیگر اگر در راستای سئو کردن یک وب‌سایت بدونِ محتوای خوب تلاش کنید، شانس موفقیت شما در بلند مدت بسیار کاهش می‌یابد. از طرف دیگر یک محتوای مناسب کمک شایانی به ارتقا رتبه سایت شما می‌کند.چه سئو شود چه نشود. سئو در حقیقت ابزارِ اضافه‌ترِ تقویتی است. البته با این وجود باز هم نباید از اهمیت آن غافل شد.

سئو چیست؟

سئو و بهینه‌سازی یک ویژگی ضروری برای هر وب‌سایت است.

به طور خلاصه، بهینه‌سازی موتور جستجو یا سئو یک راه برای بهینه کردن سایت شما است، به نحوی که موتورهای جستجو بهتر آن را درک کرده و رتبه‌ی شما را افزایش دهند. این بسیار مهم است، زیرا که یک بهینه‌سازی یا سئو مناسب، ترافیک بیشتری برای سایت، وبلاگ یا فروشگاه آنلاین شما فراهم می‌کند. این هم یعنی مشتری بیشتر و فروش بیشتر.

+ پی اچ پلاس: سئو در چهار گام

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ترجمه و ویرایش شده از سایت reliablesoft

2 دیدگاه

 • نازنین پزشکی
  پاسخ دادن ۲۳ شهریور, ۱۳۹۶ در ۶:۳۳ ق.ظ

  جالب بود… خیلی ممنون

  • محمد اسکندری
   پاسخ دادن ۲۳ شهریور, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۶ ب.ظ

   نظر لطفتونه… از دیگر مطالب بلاگ‌مون هم بازدید بفرمایید

دیدگاه خود را بنویسید